STANCJE- OGŁOSZENIA - WYNAJEM

Jesteś tutaj: Strona główna » Porady wynajmu


Wynajem a prawoJeśli chcesz oddać w najem swoje mieszkanie, musisz liczyć się z tym, że polskie prawo w razie sporów silnie stoi po stronie lokatora. Na pewno niejednokrotnie słyszałeś o sytuacjach, w których właściciel jest kompletnie bezradny wobec niepłacących lokatorow. Są to sytuacje rzadkie, niemniej jednak zdarzają się i właściwie nie da się z tym nic zrobić. Mam nadzieję, że poniższy tekst pomoże Ci uniknąć w pewnym stopniu różnych niemiłych niespodzianek.

Umowa

Spisanie umowy jest podstawową czynnością. Nie zachęcam do wynajmowania mieszkania/pokoju "na czarno"- wiąże się to z ogromnym ryzykiem, szczególnie jeśli chcesz wynając osobie obcej. Scenariuszy jest mnóstwo poczynając od niepłaceniu należności i na kradzieży sprzętu z mieszkania kończąc. W takiej sytuacji bez umowy nie jesteś w stanie nic nikomu udowodnić, bo przecież oficjalnie nikomu nic nie wynajmujesz. Co więcej zgłoszenie w takiej sytuacji doniesienia wiąże się ujawnieniem nielegalnego wynajmu, za co na pewno poniesiesz odpowiednie konsekwencje. Zawartą umowę należy oczywiście zarejestrować- niezarejstrowana umowa jest nieważna.

Treść każdej umowy powinien być spisany indywidualnie, w porozumieniu obu stron. W prawie cywilnym istnieje zasada swobody umów, co pozwala obu stronom dobrać odpowiadające im warunki. W sieci dostępnych jest wiele wzorców umów, zachęcam do zaznajomienia się z nimi i zmodyfikowania pod kątem konkretnej umowy. W szczególności w umowie powinny znajdować się:

  1. dane zawierających umowę (nazwiska, daty urodzenia, numery dowodów tożsamości)
  2. przedmiot umowy, czyli mieszkanie- jego dokładny adres
  3. wysokość ewentualnej kaucji
  4. opłaty i terminy ich uiszczania, a także odsetki w razie opóĽnień
  5. czas trwania umowy oraz okres wypowiedzenia umowy
  6. prawa i obowiązki stron (naprawy sprzętu itp.)

Pamiętaj, że kwestie nie uregulowane w umowie podlegają aktualnym przepisom prawnym, zatem warto zdefiniować w umowie wszystkie nawet najbardziej podstawowe sprawy- unikniesz dzięki temu nieporozumień.

Podatek

Podpisując i rejestrując umowę najmu, jesteś zobowiązany do odprowadzenia odpowieniego podatku. Nie trzeba oczywiście prowadzić działalności gospodarczej, aby czerpać dochód z tytułu wynajmu mieszkania. Podatek opłacamy w urzędzie skarbowym położonym najbliżej miejsca Twojego zameldowania (a nie najbliżej obiektu oddanego w najem).

Podatek od dochodu z wynajmu możesz opłacać w formie ryczałtu, czyli opłaty, której wysokość jest stała i ustalona z góry. Ten wariant jest przeznaczony dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Podatek w takiej formie należy opłacać do 20 dnia każdego następnego miesiąca, w którym przyjąłeś opłatę za lokal. Jest to wygodniejsza opcja i w pewnych okolicznościach tańsza- w przypadku, gdy lokator opłaca media.

Uniknąć podatku możemy tylko wtedy, gdy podpisana jest umowa o użyczenie lokalu i w dodatku tylko członkom rodziny. Jeśli zawrzesz umowę o użyczenie lokalu osobie spoza rodziny, wtedy niestety także jesteś zobowiązany do odprowadzania podatku od oszacowanego dochodu.

Bezpieczeństwo

Nie ma tak naprawdę sposobu, aby zapewnić stuprocentowe bezpieczeństwo wynajmującemu. Dzięki polskiemu prawu mogą zaistnieć sytuacje, w których lokator może robić z lokalem co mu się podoba, a właściciel nie ma prawa go wyeksmitować. Aby zapewnić sobie chociaż częściowe bezpieczeństwo, powinieneś się zastosować do kilku zasad.

Po pierwsze, nie zawieraj umowy na czas nieokreślony. Okres jej wypowiedzenia wynosi bowiem... 3 lata.
Po drugie, zażądaj wpłaty kaucji zwrotnej i szczegółowo zaznacz w umowie czego ta kaucja dotyczy. W myśl przepisów, kaucja nie może być wyższa niż sumaryczny roczny czynsz. W praktyce ustala się jednak dużo niższą kwotę. Po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy (na zasadach określonych w umowie) wynajmujący może zażądać zwrotu zwaloryzowanej kwoty kaucji, co zazwyczaj oznacza jej podwyższenie.