STANCJE- OGŁOSZENIA - WYNAJEM

Jesteś tutaj: Strona główna » Porady wynajmu

Jak wynająć mieszkanie?

Sposobów jest kilka. Jednym z nich, w którym niewątpliwie pomoże Ci niniejszy serwis, jest poszukiwania mieszkania na własną rękę. Możesz także zatrudnić do tego biuro, które całą czynność poszukiwania weźmie na siebie, będziesz miał wtedy wszystko podane "na tacy", unikniesz pośpiechu i odpowiedzi "to ogłoszenie jest już nieaktualne" w słuchawce telefonu. Twoim zadaniem jest tylko określenie kryteriów takich jak dzielnica, wymiary mieszkania, cena itp., a biuro wykona resztę umawiając Cię na oględziny mieszkań, które spełniają podane kryteria. Ta przyjemność jednak kosztuje i to niemało, ceny plasują się mniej więcej od 250zł w górę, w zależności od miasta.

Poszukując mieszkania na własną rękę unikniesz potencjalnych oszustów. Nierzadko zdarza się sytuacja, w której biuro posiada oferty zupełnie nieaktualne, o czym Ty dowiesz się dopiero po wpłaceniu odpowiedniej kwoty. Decydując się na powierzenie znalezienia mieszkania pośrednikowi, powinieneś zwrócić uwagę na to, jak długo dane biuro istnieje już na rynku.

Jeśli jednak nie stać Cię na taką wygodę, jaką jest pośrednik- musisz radzić sobie sam. Najważniejszy jest czas. Jeśli chcesz wynająć mieszkanie jak najbliższe Twoim oczekiwaniom, musisz zabrać się za to jak najwcześniej, najlepiej na początku lipca, lub nawet wcześniej. Zaczynając poszukiwania we wrześniu możesz zapomnieć o znalezieniu taniego jednoosobowego pokoju w mieszkaniu 300 metrów od uczelni.Wiąże się to niestety z faktem, że za okres wakacyjny będziesz musiał płacić za lokum, lecz niestety nie unikniesz tego, chyba że wolisz wynająć pokój 30minut tramwajem od uczelni, pod jednym dachem z emerytką- bo właśnie takie "resztki" pozostają we wrześniu. Nawet biura w tym okresie rozkładają ręce- wszystko po prostu jest już zajęte.

Gdy już trafisz na odpowiadające Ci mieszkanie, kolejnym krokiem jest przeprowadzenie wywiadu na temat ludzi, którzy będą mieszkać razem z Tobą. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której wprowadzasz się do nieznajomych ludzi. Nie będzie raczej odpowiednim miejscem dla Ciebie studencka imprezownia, podczas gdy Ty za 2 miesiące będziesz zarywać noce przygotowując się do obrony pracy inżynierskiej. Aby uniknąć późniejszych nieporozumień, już na starcie omów takie sprawy jak palenie w mieszkaniu, częstotliwość sprzątania itd. Prawdopodobnie nie chciałbyś, aby w dniu Twojej wprowadzki okazało się, że wszyscy Twoi nowi współlokatorzy palą 2 paczki papierosów dziennie i nie mają najmniejszego zamiaru zaprzestać praktykowania tejże czynności w mieszkaniu. Oczywiście jeśli Ty posiadasz cechy/nawyki, które mogłby się nie spodobać reszcie, poinformuj ich o tym na samym początku. Wynajem lokum to sprawa długoterminowa i na pewno nie chciałbyś, aby po miesiącu sytuacja stała się tak napięta, że będziesz musiał szukać innego, bardziej odpowiadającego Ci mieszkania.

Jeśli potrzebujesz dostępu do Internetu, upewnij się na jakich zasadach możesz z niego korzystać. Może się bowiem okazać, że jesteś jedyną osobą w mieszkaniu, która go potrzebuje i będziesz go musiał sam opłacać, co wcale nie jest bez znaczenia jeśli myślisz o sensownym łączu. Często też aby podłączyć Internet trzeba zainstalować (i oczywiście opłacać) kablówkę. Omów także z nowymi lokatorami prędkość łącza- niektórzy używają Internetu tylko do odbierania poczty i konwersacji na GG- takim osobom wystarczy wolne łącze i prawdopodobnie niechętnie będą płacić wyższą kwotę za szybsze, które po prostu nie jest im potrzebne. Inni zaś lubią ściągać dużo filmów lub też po prostu jest im on niezbędny do nauki/pracy, co oczywiście wiąże się z szybszym łączem i wyższymi opłatami.